GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservisdelar 14842031
*
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 12:35:21
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
7066 Kaffe & mockak..
31 delar, Rosenthal, floral dekor
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52
-
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:20
-
7065 Kaffeservisdelar
17 delar, Rosenthal / Rörstrand, floral dekor
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59
-
6225 Mat / kaffeser..
70 delar, ca, KPM
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:37
-
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:53
-
2011 Skålar
M. M. Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sver..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:07
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Läs mer om Retro
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 12:35:21 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
7066 Kaffe & mockak..
31 delar, Rosenthal, floral dekor
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:52 -
6235 Kaffeservis
Goebel, 14 del
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:20 -
7065 Kaffeservisdelar
17 delar, Rosenthal / Rörstrand, floral dekor
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:59
-
6225 Mat / kaffeser..
70 delar, ca, KPM
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:37 -
2024 Matservisdelar
6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gusta..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:53 -
2011 Skålar
M. M. Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sver..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:07